Baśniowe krajobrazy, liczne zabytki i specyfika wielokulturowego regionu sprawiają, że pobyty na Suwalszczyźnie mogą stać się przygodą życia.
Północno- wschodnia Polska. Styk Trzech Państw. najbardziej pokiereszowana przez lodowiec kraina… wydaje na swój świat plony uprawiane przez rumianych rolników, urodzajna w pola obfitujące w aromatyczne zioła muskane niczym niepohamowanym wiatrem. Sielskie widoki, leniwie pasących się krów, krzyża na Górze Cisowe, wartko płynącej Czarnej Hańczy, dojrzewających zbóż… Jesteśmy bliżej słońca i chmur nie tylko dzięki ukształtowaniu terenu. To za sprawą ludzi, którzy prostą pracą i czystością serc dostarczają nam składniki, takie jak kiedyś- smaczne i soczyste
Magiczne wschody słońca, bajeczne krajobrazy, doskonałe trasy rowerowe, niezliczone ścieżki krajoznawcze z dala od zgiełku, korków i tłumów. W połączeniu z możliwościami Hotelu LOFT 1898 otrzymujemy ofertę kompletną. Idealną dla osób planujących odpoczynek w Polsce.
Dzięki możliwościom, które daje nam niesamowita Suwalszczyzna, jesteśmy w stanie zorganizować naszym Gościom dodatkowe atrakcje podczas pobytów w naszym obiekcie.
Spływy kajakowe, paintball, narty wodne, parki linowe, czy kulig z domowym grzanym winem, to idealne propozycje na połączenie na aktywny odpoczynek z zdala od zgiełku miast i tłumu ludzi.
O Suwałkach mówi się, że są biegunem zimna. Mieszkańcy wolą nazywać je „Pogodnymi Suwałkami”, bo zawsze panuje tu pogoda ducha, a surowy klimat sprzyja ludzkiej życzliwości. Doświadczył tego każdy, kto odwiedził nasze strony.
Suwałki położone są na północno-wschodnim krańcu Polski, w pobliżu granicy z Litwą, Białorusią i Rosją. Miasto liczy 69 000 mieszkańców.
Dumą Suwałk jest neoklasycystyczna zabudowa ulicy Kościuszki, dziś z wielką starannością odnawiana. Wzdłuż tej ulicy rozlokowała się większość zabytków: dom Marii Konopnickiej, dom rodziny noblisty Czesława Miłosza, dom znakomitego malarza Alfreda Wierusza Kowalskiego oraz trzy kościoły: katolicki, ewangelicki i dawna cerkiew prawosławna, dziś służąca katolikom.
W „Pogodnych Suwałkach” przeszłość niezauważalnie przechodzi w teraźniejszość. W ostatnich latach dzięki funduszom europejskim powstało wiele nowoczesnych obiektów, których nie powstydziłyby się metropolie: nowoczesny Suwalski Ośrodek Kultury z salą widowiskową na 700 osób, aquapark - oba usytuowane tuż obok Hotelu Loft 1898, stadion piłkarski z podgrzewaną murawą, Arena Suwałki, Park Naukowo-Technologiczny Polska Wschód iraz plac Marii Konopnickiej.
Wigierski Park Narodowy to obszar unikatowy w skali Polski ze względu na krajobraz pojezierny powstały podczas najmłodszego zlodowacenia – północnopolskiego. Nie ma w Polsce innego parku narodowego z takim bogactwem jezior. W parku znajdują się 42 JEZIORA o łącznej powierzchni około 28 km kw. Największe, najgłębsze i najatrakcyjniejsze jest JEZIORO WIGRY. Na szczególną uwagę zasługują niewielkie śródleśne jeziorka o herbacianym kolorze (nadanym im przez kwasy humusowe), zwane na Suwalszczyźnie SUCHARAMI. Jest ich w parku 20 i nie ma w Polsce drugiego takiego miejsca, gdzie byłoby ich tak wiele.
Również RZEKI przepływające przez Wigierski Park Narodowy zasługują na szczególną uwagę. Największa z nich to CZARNA HAŃCZA – jeden z najatrakcyjniejszych szlaków kajakowych w kraju.
Do uprawiania turystyki na obszarze parku udostępniono 250 km oznakowanych szlaków pieszych i rowerowych, szlaki wodne (Czarną Hańczą i Jeziorem Wigry) oraz ŚCIEŻKI EDUKACYJNE. Plaże i kąpieliska znajdują się w Krzywym (nad J. Czarnym) oraz w Starym Folwarku i Gawrych Rudzie (nad J. Wigry).
Punkty widokowe (wieże, platformy i pomosty) zlokalizowane są w miejscowościach: Lipniak, Nowa Wieś, Tartak, Stary Folwark, Krzywe, Gawrych Ruda, Bryzgiel, Krusznik, Słupie.
Suwalski Park Krajobrazowy należy do najpiękniejszych zakątków Polski. Turystów krajowych i zagranicznych przyciąga i urzeka unikatowym krajobrazem polodowcowym z licznymi i różnorodnymi formami młodogacjalnej rzeźby (kemy, ozy, moreny czołowe, doliny rzeczne, głazowiska, jeziora rynnowe i wytopiskowe).
Zwiedzanie SPK umożliwiają liczne szlaki piesze o łącznej długości ponad 74 km oraz oznakowane ścieżki poznawcze:
Na terenie parku wytyczono ponadto trasy rowerowe: „Wokół jeziora Hańcza”, „Na Górę Zamkową”, „Do Góry Cisowej” oraz „Doliną Czarnej Hańczy z Suwałk do Suwalskiego Parku Krajobrazowego”.
Do największych atrakcji turystycznych Suwalskiego Parku Krajobrazowego należą: Jezioro Hańcza ( najgłębsze jezioro w Polsce), Dolina Czarnej Hańczy, Głazowisko, Bachanowo, Góra Cisowa, Kompleks archeologiczny na Górze Zamkowej, Smolniki z panoramą smolnicką.
Ośrodek SZELMENT położony jest u stóp góry Jesionowej, która wznosi się nad przepiękną kotliną polodowcową z jeziorem Szelment. WOSiR ma do zaoferowania siedem wyciągów plus przenośnik taśmowy, lodowisko naturalne, trasy biegowe, snowpark, a także wypożyczalnię sprzętu narciarskiego.
Latem natomiast atrakcją Ośrodka jest elektryczny wyciąg nart wodnych o długości 1000 m, park linowy i wspinaczkowy, czylitrzy trasy o różnej skali trudności rozwieszone na 46 podporach, wspaniałe pole do paintballa, wypożyczalnia rowerów oraz 18-dołkowe pole do minigolfa.
Góra Jesionowa w latach międzywojennych służyła do startów szybowców. W ostatnich latach wielokrotnie organizowano tu obozy lotniarskie. Jezioro Szelment jest głębokie, a woda bardzo czysta. // Fot. facebook/Wosir Szelment
Mapę głównych tras kajakowych Suwalszczyzny tworzą cztery rzeki: Czarna Hańcza, Rospuda, Marycha i Szeszupa. Każda z nich jest inna i ma swoje urokliwe oblicze. Spływy kajakowe można rozpocząć w dowolnym miejscu w zależności od umiejętności turysty i czasu, jaki chcemy spędzić korzystając z uroków natury. Organizacją spływów zajmują się wyspecjalizowane firmy z licencjami. Czarna Hańcza to jedna z najpiękniejszych rzek w Polsce. Niezwykle atrakcyjna, leniwie sunąca się przez obszar Puszczy Augustowskiej. Trasy są przeznaczone zarówno dla amatorów jak i doświadczonych kajakarzy. Rospuda i dalej z nią Szeszupa to rzeki bardziej wymagające, ale dostarczające większych wrażeń i przygód. Marycha to spokojna rzeka, której koniec znajduje się na trójstyku granic Polska/Litwa/Białoruś.
Sam zdecyduj, którą rzeką chcesz płynąć, a my dopełnimy wszelkich formalności.
Suwalszczyzna to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki aktywnej, zwłaszcza rowerowej. Malownicze trasy i zróżnicowana rzeźba terenu sprawiają, że okoliczne szlaki rowerowe należą do najciekawszych w północno-wschodniej Polsce.
Międzynarodowy szlak rowerowy R11. Oznaczenie: zielony rower, pod nim symbol R11. Fragment trasy, która docelowo ma połączyć Ateny (Grecja) z Przylądkiem Północnym (Norwegia). Na terenie WPN przebiega na odcinku Bryzgiel – Płociczno – Stary Folwark – Czerwony Folwark – Maćkowa Ruda – Wysoki Most – Pogorzelec (30 km).
Podlaski Szlak Bociani. Oznaczenie: czarny rower, pod nim czerwony pasek. Szlak prowadzi z Białowieży do miejscowości Stańczyki na północno-wschodnich krańcach województwa warmińsko-mazurskiego. Na terenie WPN prowadzi przez Czerwony Krzyż – Czerwony Folwark – Stary Folwark – Krzywe – Lipniak (20 km).
Szlak Dowspuda - Stary Folwark. Oznaczenie: czarny rower, pod nim niebieski pasek. Na terenie WPN przebiega na odcinku Mała Huta – Leszczewo – Stary Folwark (7 km).
Szlak Krzywe - Stary Folwark. Oznaczenie: czarny rower, pod nim żółty pasek. Prawie w całości prowadzi przez teren WPN (7km).
Wokół Jeziora Wigry - Krzywe- Wigry- Czerwony Krzyż- Bryzgiel- Gawrych Ruda- Sobolewo- Krzywe (49km) Opis trasy
„Wokół jeziora Hańcza”: Turtul – Wodziłki – Stara Hańcza –Przełomka – Bachanowo – Turtul (22 km)
„Na Górę Zamkową”: Turtul – Szeszupka – Rutka – Szurpiły – Kazimierówka – Szurpiły – Turtul(18,5 km)
„Do Góry Cisowej”: Smolniki – Udziejek Dolny – Gulbieniszki – Sidory – Kleszczówek – Smolniki (12 km).
„Doliną Czarnej Hańczy z Suwałk do Suwalskiego Parku Krajobrazowego”: Suwałki – Bród Stary – Potasznia – Żywa Woda – Okrągłe – Podwysokie Jeleniewskie – Rutka – Malesowizna (12,7 km)
Oznaczenie: czarny rower, pod nim nazwa i logo trasy. Trasa prowadzi przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie (1980 km). Na terenie województwa podlaskiego prowadzi od granicy województwa warmińsko-mazurskiego w miejscowości Gromadczyzna (gmina Wiżajny) przez Suwałki, Wigierski Park Narodowy, Augustów, Biebrzański Park Narodowy, Goniądz, Tykocin, Narwiański Park Narodowy, Białystok, Supraśl, Siemianówkę, Białowieski Park Narodowy, Hajnówkę, Mielnik do granicy z woj. lubelskim w miejscowości Niemirów.
Audytorzy szlaku Green Velo przyznali Hotelowi LOFT 1898 rekomendację MPR - Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo. To oznacza, że nasz obiekt spełnia wszelkie wymagania „przyjazności” oraz posiada w swojej ofercie usługi dedykowane turystom rowerowym.
Więcej inforamcji o szlaku można znaleźć na stronie www.greenvelo.pl
Suwalski Aquapark to nowoczesne, wielofunkcyjne centrum sportowo-rekreacyjne, które spełnia oczekiwania najbardziej wymagających klientów.
Znajdą tu Państwo kilka współdziałających ze sobą stref: Rekreacyjną z mnóstwem atrakcji (m.in. zjeżdżalniami, jacuzzi, „sztuczną rzeką” , masażami wodnymi, biczami, gejzerami);
Strefę Saun (kilka rodzajów: suchą, parową, na podczerwień); Grotę Solną; Basen Sportowy z dużą widownią.
Dodatkowo na terenie obiektu można skorzystać z Fitness Clubu, usług Fryzjersko – kosmetycznych oraz Centrum Rehabilitacyjnego. Te strefy uzupełnia, a właściwie łączy, gastronomia – bar suchy i mokry.
Niezależnie do tego, czy oczekują Państwo mocnych wrażeń, czy też przeciwnie, chcą Państwo od nich uciec i się odprężyć. Suwalski Aquapark to idealny wybór.
Movement Arena Suwałk to obiekt, w którym atrakcje czekają na każdego: od maluchów, którzy mogą spędzić czas na cztero-kondygnacyjnym małpim gaju i dmuchanych zjeżdżalniach, aż po ich rodziców i dziadków, na których czekają m. in. korty do squsha, czy siłownia. Główne atrakcje Movement Areny to jednak nadal park trampoli, strefa parkour oraz strefa laserów z kilkusetmetrowym labiryntem. Urodziny, imprezy firmowe, wieczory kawalerskie, czy panieńskie, rodzinne spotkania sportowe, lekcje wychowania fizycznego, czy szkolne wycieczki to tylko niektóre z wielu możliwości spędzeniu czasu na Arenie w większej grupie.